Участь кафедри у наукових заходах за І семестр 2024-2025 н.р
Участь кафедри у наукових заходах за І семестр 2024-2025 н.р
7 листопада 2024 року студенти магістерського рівня освіти виступили з очними та дистанційними доповідями на конференції «Нові тенденції у перекладознавстві, філології та лінгводидактиці у контексті глобалізаційних процесів», яку проводила кафедра лінгвістики та перекладу Факультету романо-германської філології Київського столичного університету імені Бориса Грінченка спільно з Тернопільським національнии педагогічним університетом імені Володимира Гнатюка та Житомирським державним університетом імені Івана Франка.
Вітаємо доцента кафедри романської філології, канд.пед.Житомирським державним університетом імені Івана Франка, Марину Анатоліївну Звереву з виходом статті "Visual metaphor analysis: a relevance theory approach" у нaукометричній базі Scopus. Бажаємо подальших наукових звершень автору!
Ознайомитися з доробком можна за посиланням: Kravchenko, N., Prokopchuk, M., Muntian, O., Zvereva, M., & Kozachuk, A. (2024). Visual metaphor analysis: a relevance theory approach. Amazonia Investiga, 13(80), 233-241. https://doi.org/10.34069/AI/2024.80.08.19
Участь кафедри у наукових заходах за ІІ семестр 2023-2024 н.р
Участь кафедри у наукових заходах за ІІ семестр 2023-2024 н.р
02.07.2024 завершилось міжнародне семестрове стажування в Університету Фоджа (Італія) у межах програми Ерасмус+, яке проходили студентки групи МЛІТб1-22-4.0д Романенко Вікторія та Дишлюк Дарина. Під час навчання в рамках програми Еразмус+ студентки отримали унікальний досвід та спогади. За цей період їм вдалося підвищити свій рівень італійської та англійської мов, розвинути навички спілкування з іноземцями, розширити свій кругозір, відвідуючи різноманітні культурні та мистецькі заходи. Вікторія Романенко зазначає, що: "Це унікальна можливість побачити різницю між культурними особливостями різних народів, адже моїми друзями стали румуни, турки, македонці, литовці. До того ж, беручи участь в програмі Еразмус+ я отримала можливість подорожувати різними містами Італії, що в свою чергу показало глибину культурної спадщини цієї країни. Звичайно, я сподіваюсь, що в майбутньому мені вдасться відвідати цю країну ще раз, і я точно рекомендую використати таку можливість, як участь у програмі Еразмус+ всім студентам."
Вітаємо доцента кафедри романської філології, канд. філ. наук, Ігоря Васильовича Ласку з виходом монографії "Французьке перекладознавство XVII сторіччя". На майже 800-ста сторінках монографії міститься цікава та корисна інформація про цілісну картину сукупності знань про переклад у французькому культурному просторі 17ст,. основі проблеми та тенденції розвитку перекладознавства у Франції в період його становлення. Бажаємо автору подальших творчих і наукових звершень! Чекаємо продовження монографії! Ознайомитися з монографією можна у Бібліотеці університету та на кафедрі.
24.05.2024 за сприяння Інституту італійської культури в Україні , незважаючи на відключення світла, відбувся очно-дистанційний семінар з констрастивних студій української та італійської мови, від нашого друга, партнера, професора університету Салерно (Італія) Сальваторе Дель Гаудіо. Наші студенти-бакалаври ОП Мова і література італійська разом зі старшим викладачем кафедри Ілдіко Мезі, викладачем кафедри Галиною Козько та всіма бажаючими мали змогу поринути у багатогранний світ порівняльних досліджень європейських мов. Щиро дякуємо Інституту італійської культури в Україні та пану Сальваторе за надзвичайно цікавий семінар!
З 15.05.2024 по 17.05.2024 в межах Днів науки в КСУБГ відбулась науково-практична конференція "Філологічні перлини: теорія, практика, тенденції та перспективи досліджень романських та германських мов".
Участь кафедри у наукових заходах за І семестр 2023-2024 н.р
Участь кафедри у наукових заходах за І семестр 2023-2024 н.р
13 грудня 2023 року студенти, викладачі та всі бажаючі мешканці та гості Києва мали змогу відвідати відкритий унікальний показ італійського фільму мовою оригіналу від Istituto Italiano di Cultura di Kiev, про видатну постать Данте Аліг'єрі, з однойменною назвою "DANTE". Дякуємо Ілдіко Мезі, старшому викладачу кафедри за сприяння в організації та за таку унікальну можливість долучитися до італійського мистецтва та культури!
7 грудня 2023 студентки групи МЛФм1-22-1.4б Мар'яна МЕРВА, Анастасія НЕПІЙВОДА, Карина ТЕРЛЕЦЬКА, виступили у секціїї романської філології на конференції Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених ФРГФ "Актуальні проблеми романської та германської філології" та представили свої наукові розвідки в межах магістерських досліджень. Магістрантки отримали досвід публічного наукового виступу та рекомендації для покращення презентації своїх наукових здобутків!
7 листопада 2023. Вітаємо студентів 1го року навчання груп МЛІСб, МЛІТб та МЛФб-1-23-4.0д з призовим другим місцем отриманим в щорічному Університетському квесті Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів та молодих учених Київського університету імені Бориса Грінченка! Нарешті після тривалої паузи, квест повернувся в очний формат і зміг зібрати юних науковців для знайомства з товариством та науковою діяльністю факультетів Університету. Дякуємо студентам за активну участь, а організаторам за цікаві та пізнавальні завдання!
Вітаємо викладачів кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознаста Катерину БІЛИК та Анну БАХТІНУ з блискавичним захистом дисертаційного дослідження та здобуттям ступеня доктора філософії у галузі гуманітарних наук зі спеціальності 035 Філологія! Вітаємо керівника Русудан МАХАЧАШВІЛІ, завідувача кафедри германської філології, доктора філологічних наук, професора. Зичимо подальших наукових звершень та цікавих наукових розвідок!
6 жовтня викладачі та студенти-іспаністи кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства відвідали цікаву зустріч із перекладачкою Посольства Іспанії в Україні пані Юлією Михайлюк, організовану Кафедра теорії та практики перекладу романських мов імені Миколи Зерова.
В рамках програми Еразмус+ з Університетом Палермо (Італія) викладач кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства Університету Грінченка, Вероніка Кондрук проходить наукове стажування в Університеті-партнері в період з 02.10 по 02.12.2023 року. Під час стажування активно працює над власним науковим дослідженням, збирає необхідні матеріали та обмінюється досвідом з викладачами університету Палермо, відвідує лекційні та практичні заняття італійських колег. Окрім того, поглиблює власні знання італійської мови та досліджує мовні взаємодії італійської та англійської мов не лише теоретично, а й практично, знайомлячись та спілкуючись з іноземними студентами.
28 вересня 2023, Вітаємо Юлію ПІДІПРИГОРУ, завідувача кафедри романської філології та плорівняльно-типологічного мовознавства з отриманням подяки від Департаменту освіти і науки органу Київської міської ради за сумлінну працю, досягнення високої майстерностіу професійній діяльності, підготовку ппрофесійних кваліфікованих спеціалістівта з Нагоди дня працівника освіти! Бажаємо наснаги та натхення на подільші звершення! Також вітаємо Нуну Бєлканію, старшого викладача кафедри з отриманням подяки від Університету!
Вересень 2023. Вітаємо викладача кафедри романської фіології та порівняльно-типологічного мовознавства, Кондрук Вероніку яка розпочала своє навчання на аспірантурі Факультету романо-германської філології і в межах навчання проходить стажування в Університеті Палермо,за програмою Еразмус, і здобуває практичний матеріал для подальшого дослідження.
7-11 серпня 2023 р. старший викладач кафедри Ірина Лягіна пройшла педагогічне стажування у м. Ніцца, l'Université Saint-Jean-d'Angely (Франція).
Участь кафедри у наукових заходах за ІІ семестр 2022-2023 н.р
Участь кафедри у наукових заходах за ІІ семестр 2022-2023 н.р
Вітаємо старшого викладача кафедри, Анастасію Копитіну з отриманням подяки від університету за внесок у молодіжну науку та дякуємо за мотивацію наймолодших науковців до актвиної участіс у науковому житті факультету та університету!
Вітаємо студентку французького відділення, групи ФІНб-1-20-4.0д Каменчук Ольгу та її викладачів з успішним складанням сертифікованого іспиту з французької мови DELF B2! Незважаючи на умови блекауту та постійні оголошення повітряної тривоги в умовах воєнного стану, студентка сміливо й впевнено йшла до своєї цілі! Бажаємо подальших успіхів та звершень!
1 квітня 2023 року відбулася перша робоча нарада проєктних груп кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства, присвячена напрацюванню дорожньої карти акредитації освітньо-професійних програм 035.051.01 Мова і література (іспанська), 035.052.02 Мова і література (італійська), 035.055.03 Мова і література (французька) другого (магістерського) рівня вищої освіти
У лютому 2023 року відкрила свої двері Школа кураторів для викладачів-кураторів кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства.
Традиційно, перед початком нового семестру, у лютому та березні 2023 року спіробітники кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства мали змогу пройти низку офлайн та онлайн заходів присвячених професійному та особистістному розвитку наукових та науково-педагогічних працівників Київського університету імені Бориса Грінченка.
З 1 лютого 2023 по 1 березня 2023 року завідувач кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства, кандидат філологічних наук, Підіпригора Ю.Г., доктор філософії з філології, викладач Копитіна А.С., та викладач кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства Кушнір А.О. разом зі співробітниками інших кафедр Факультету романо-германської філології проходили курс "Доповнена реальність для навчання іноземних мов" від професора Університету штату Арізона Бетул Черкавскі (Betül Czerkawski, Ph.D., Professor).
Участь кафедри у наукових заходах за І семестр 2022-2023 н.р
Участь кафедри у наукових заходах за І семестр 2022-2023 н.р
З 2 по 4 грудня, завідувач кафедри, кандидат філологічних наук, Підіпригора Ю.Г., кандидат філологічних наук, доцент Девос А,О., доктор філософії за спеціальністю іспанська філологія, доцент Тарновська О.В., доктор філософії з філології, викладач Копитіна А.С., та викладач кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства Кушнір А.О. взяли участь у V Міжнародній науково-практичній конференції з проблем теоретичної та прикладної лінгвістики організованої Факультетом романо-германської філології та Білостоцьким державним університетом (Uniwersytet w Białymstoku). Юлія Георгіївна та Анна Олегівна представили результати свого дослідження "Спільни риси індивідуальних художніх картин світу Елени Ґарро та Сергія Осоки (на матеріалі оповідань «¿Qué hora es...?» та «Опівнічний гість»)", Анастасія Олександрівна представила дослідження на тему "Лінгвопрагматичні характеристики адресанта французької соціальної реклами", Анастасія Сергіївна висунула на розгляд проблематику "Концепт УКРАЇНА у франкомовному африканському новинному дискурсі", а Ольга Володимирівна підняла важливе питання для українського та світового суспільства крізь призму іспанської мови у досілдженні "Війна Росії проти України: міжкультурні та міждисциплінарні ініціативи та дослідження на базі іспанської мови".
21 жовтеня 2022 викладачі та студенти кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства відвідали практичний тренінг Наукового студентів, аспірантів, докторантів, та молодих вчених Університету, з розпізнавання та усунення плагіату в житті та у академічній дільності.
13 жовтня 2022 року завідувач, викладачі, аспіранти та студенти кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства мали відвідали вебінар "Академічний плагіат: як виявити та усунути", за сприяння Наукового товариства студентів, магістрантів, аспірантів та молодих учених Факультету романо-гермнаської філології, на якому спікер, завідувач кафедри германської філології, д.філ.наук., доцент Русудан Кирилевна Махачашвілі піднімала важливі питання академічного плгаіту, його форм та видів плагфату, а також давала практичні поради для уникнення технічних помилок при цитуванні, про новітні засоби для спрощення процедури цитування у дослідженнях.
Міжнародне стажування професорсько-викладацького складу кафедри за І семестр 2022-2023 н.р
Боса В.П. кандидат філологічних наук, доцент кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства, пройшла підвищення квалфікації на тему "Actual problems of professional training of future linguists using modern information technologies" у The Academy of Business and Health Sciences in Lodz (Lodz, Poland) м.Лодзь, Польша, 01.09.-30.10.2022 (180 год.)
Старший викладач кафедри, Лягіна І.А. пройшла програму міжнародного стажування у WSDSAC, м.Варшава, Польша з 05.09 по 14.10.2022 (180 год.)
Копитіна А.С., доктор філософії з філології, викладач кафедри пройшла міжнародне стажування в TalTech м.Таллінн, Естонія, взяла участь у Практичному навчальному воркшопі про Е-управління", у рамках рамкового Українсько-естонського проєкту "Консультування українських університетів щодо розробки навчальних планів магістерської роботи в електронному уряді" (МОН Естонії, Талліннський технологічний університет). 20-22.09.22
Викладач кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства Кушнір А.О. завершила міжнародне стажування в Університеті Леону (Universidad de leon), Іспанія 31.07.-06.08.2022 (35 год.) , а також прошйла підвищення кваліфікації в Університеті Cadiz, Іспанія 13.07.2022. (25 год.)
Колектив кафедри вітає МаціяшкоТетяну Гадульзянівну, доктора філологійчних наук, професора кафедри романської філології та порівняільно-типологічного мовознавства з присудженням вченого звання професора!
Участь кафедри у наукових заходах за 2021-2022 н.р.
Участь кафедри у наукових заходах за 2021-2022 рр.
5 березня о 15:00 викладачі, молоді вчені та здобувачі освіти кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства мали змогу відвідати онлайн-вебінар з академічної доброчесності, організований Науковим товариством студентів, магістрантів, аспірантів та молодих вчених Інституту філології.
Спікерами вебінару були Назаров Іван Володимирович - заступник Голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, доктор юридичних наук, професор кафедри адвокатури Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» та Бахтіна Анна Олегівна - експерт Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти з числа здобувачів з освітніх програм (035 Філологія, 014 Середня освіта); викладач кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства, аспірант ІІ року навчання спеціальності 035 Філологія Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка; науковий співробітник видавництва "Дух і Літера"
1 березня завершився перший цикл заходів присвячених присвячених академічній доброчесності від Наукового товариства студентів, магістрантів, аспірантів і молодих вчених Інституту філології. Серед запрошених спікерів виступила завідувач кафедри романської філології та порівняльно-типологічного мовознавства Русудан Кирилевна Махачашвілі.
Виконана науково-дослідна тема кафедри (2016-2021 рр.)
Номер державної реєстрації науково-дослідної теми кафедри
0116U006607
Розвиток європейських мов і літератур у контексті міжкультурної комунікації
European languages and literatures development in cross-communication
Основні публікації професорсько-викладацького складу кафедри:
Профіль кафедри романської філології у ГуглАкадемії.
Лінгвофілософські параметри інновацій англійської мови в техносфері сучасного буття: Монографія.
Русудан Кирилевна Махачашвілі - Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2008
Основні публікації (загальна кількість друкованих наукових праць - 86):
«Публікації у наукометричних виданнях Scopus та WoS (16):»
1. Makhachashvili, R.K., Semenist I.V.. (2021) Interdisciplinary trends of digital education in the covid-19 paradigm: global event horizon Proceedings of the 25th World Multi-Conference on Systemics, Cybernetics and Informatics, 2. pp. 164-172. ISSN 978-171383519-6
2. Makhachashvili, R., Balhtina A., Semenist I. (2021) La función de la inteligencia emocional en la educación digital como el sustrato de la validez de la vida on-line Amazonia Investiga, 20 (45). pp. 20-30. ISSN 2322 – 6307
3. Makhachashvili, R.K., Semenist I.V. (2021) Digital hybrid learning individual quality assessment in european and oriental languages programs: Student case study in Ukraine 14th International Conference on ICT, Society, and Human Beings, ICT 2021, 14 (1). pp. 11-22. ISSN 978-989870430-6
4. Makhachashvili, R.K., Semenist I.V. (2021) Linguistic philosophy of cyberspace Proceedings of the 25th World Multi-Conference on Systemics, Cybernetics and Informatics, 2. pp. 24-29. ISSN 978-171383519-6
5. Makhachashvili, R., Morze, N. (2021) Digital Competence in E-Governance Education: A Survey Study 7th International Conference Information Technology and Interactions", 2833. с. 93-102. ISSN 0074-2387-5
Монографії:
1. Rusudan Makhachashvili. Phenomenology of Cyberspace: Communicating Myth Across the Word [Text] / R. Makhachashvili – UK: Cambridge Scholars Publishers, 2015. – 317 p.
2. Rusudan Makhachashvili. Linguophilosophic Parameters of English Innovations in Technosphere. [Text] / R. Makhachashvili – UK: Cambridge Scholars Publishers, 2012. – 102 p.
3. Posthumanity: Merger and Embodiment. [Text] / R. Makhachashvili – Oxford, UK: Inter-Disciplinary Press, 2010. – P. 115-123.
4. Махачашвілі Р.К. Феноменологічна неоанглістика: теоретико-методологічні засади. [Текст] / Р.К. Махачашвілі. – Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2014. – 322 c.
5. Махачашвілі Р.К. Англомовна інновацiйна лінгвосфера сучасного буття: онтогенез та динаміка. [Текст] / Р.К. Махачашвілі. – Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2013. – 306 c.
6. Махачашвілі Р. К. Лінгвофілософські параметри інновацій англійської мови в техносфері сучасного буття [Текст] / Р.К. Махачашвілі. – Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2008. – 204 c
Тетяна Гадульзянівна Харченко
1. Практикум із дисципліни «Вступ до романської філології». Навчальний посібник.Харченко, Т.Г. (2021) Київський університет імені Бориса Грінченка, Київ.
2. Linguistic and cognitive features of French social advertising for a healthy lifestyle. Харченко Т.Г., Девос А.О. (2021) Науковий вісник Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Серія: Філологічні науки (мовознавство) (15). pp. 34-40. ISSN 2312-6353
3. Реалізація компетентнісного підходу в професійній підготовці майбутніх учителів іноземних мов: міжнародний досвід. Харченко Т, Удовиченко Л., Зверева, М. (2021) Освітологічний дискурс: електронне наукове фахове видання, 32 (1). pp. 156-179. ISSN 2312-5829
4. Розвиток особистості вчителя-рефлексивного практика як пріоритетна складова процесу гуманізації педагогічної освіти у Франції в другій половині ХХ століття Т.Г.Харченко - Вісн. Луган. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка: 2011
5. Становлення системи підготовки педагогічних кадрів у Франції (1879-1960 рр.) Т.Г. Харченко - ВІСНИК Житомирського державного університету імені Івана Франка, 73-77 2, 2008
6. Розробка й супровід індивідуального проекту студента в сучасній допрофесійній педагогічній освіті Франції: практичний аспектТ.Г. Харченко - Освіта та педагогічна наука, 56-64 1, 2013
7. Реалізація індивідуального підходу в сучасній професійній освіті вчителів материнських і начальних шкіл Франції Т.Г. Харченко- Науковий вісник Донбасу 1 2013
8. До питання про розвиток рефлексії над практикою та її сутністю у французькій педагогічній освіті. Т.Г.Харченко - Вісник ЛНУ імені Тараса Шевченка, 224 1 2011
9. Клінічний підхід до формування особистості вчителя-рефлексивного практика у Франції Т.Г.Харченко - Порівняльно-педагогічні студії: наук.-пед. журн, 7 1 2011
10. Студент–це особистість Л Баско, Ф Коте, Т.Г.Харченко - Наукові праці [Чорноморського державного університету імені Петра Могили ... 1 2009
11. Тенденції гуманізації підготовки вчителів у Франції в другій половині XX століття - Т.Г.Харченко ВІСНИК Житомирського державного університету імені Івана Франка, 102-107 1 2009
12. Роль учителя в „золоте століття” французької педагогіки (1880–1970 рр.) Т.Г.Харченко - Гуманізація навчально-виховного процесу: зб. наук. пр.–Вип. ХХXІХ/за заг ... 1 2008
13. Професійна підготовка вчителів початкової та середньої шкіл у сучасній Франції Т.Г.Харченко -ВІСНИК Житомирського державного університету імені Івана Франка, 61-65 1 2007
14. Ідеї гуманізму в епоху французького Відродження Т.Г.Харченко - ВІСНИК Житомирського державного університету імені Івана Франка, 68-71 1 2007
15. Людина у філософсько-педагогічних концепціях Великої французької буржуазної революції 1789-1794 рр. Т.Г.Харченко - ВІСНИК Житомирського державного університету імені Івана Франка, 91-97 1 2007
16. ЛЮДИНА В ФІЛОСОФСЬКО-ПЕДАГОГІЧНИХ КОНЦЕПЦІЯХ ФРАНЦУЗЬКОГО УТОПІЧНОГО СОЦІАЛІЗМУ Ф Габріель, Т.Г.Харченко - Наукові праці: наук.-метод. журн 75, 6-12 1
17. Приклади використання проблемних ситуацій у процесі навчання вчителів у Франції Т.Г.Харченко - Педагогіка вищої та середньої школи : зб. наук. пр, 281-289 2015
18. Проблемно-ситуативне навчання як засіб розвитку особистості вчителя у Франції Т.Г.Харченко - Науковий вісник Чернівецького університету : зб. наук. пр. – Вип. 742 ... 2015
19. РОЗВИТОК ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ У ФРАНЦІЇ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ ХХ СТОЛІТТЯ Т.Г.Харченко - Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ... 2015
20. Автореферат докторської дисертації. Теорія і практика гуманізації сучасної педагогічної освіти у Франції Т.Г.Харченко - ТОВ "Лисичанська друкарня" 2014
21. ТЕОРІЯ І ПРАКТИКА ГУМАНІЗАЦІЇ СУЧАСНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ОСВІТИ У ФРАНЦІЇ Т.Г.Харченко - Державний заклад "Луганський національний університет імені Тараса Шевченка" 2014
22. Гуманізація сучасної педагогічної освіти у Франції: теорія і практика: монографія Т.Г.Харченко - 2013
Проєкт Elexis
Завдання міжнародного проєкту Elexis:
- Розбудова функціональної інфраструктури дослідницьких інституцій Європи, що створюють цифрові лексикографічні реєстри та продукти;
- Випрацювання та уніфікація засад анотації/параметризації мовних даних у цифровій лексикографії та програмах штучного інтелекту;
- Наукова розробка та лінгвістичний аналіз мовних баз даних у країнах Європи;
- Створення та застосування цифрових корпусних інструментів обробки мовних даних, цифрових словників та цифрових мовних додатків.
Термін реалізації проєкту: 2018-2022 рр.
Установи-партнери:
Університет Йозефа Стефана (Словенія);
Римський університет (Італія);
Австрійська Академія наук (Австрія);
Національний університет Ірландії у Галовеї (Ірландія);
Інститут датської мови (Нідерланди);
Інститут Естонської мови (Естонія);
Королівська Академія Наук (Іспанія);
Корпорація KDictionaries (Ізраїль);
Копенгагенський університет (Данія);
Університет Нового Лісабону (Португалія);
Центр цифрової гуманітаристики (Сербія);
Угорська Академія Наук (Угорщина);
Інститут цифрової лінгвістики (Італія);
Трірський центр цифрової гуманітаристики (Німеччина).