Наукова діяльність

26 квітня 2023 року викладачі кафедри германської Філології Тетяна Городілова, Сніжана Попова, Анна Кобиляцька, завідувач кафедри Русудан Махачашвілі, та студенти 1-4 курсів німецького відділення взяли участь у веб-мості "Студентство під час війни: виклики, новий досвід, емоції" зі студентами Університету м. Гент, Бельгія, які вивчають німецьку мову. З боку наших європейських партнерів захід координував Prof. Dr. Torsten Leuschner, UniGent. Студенти Університету Грінченка підготували технічно складні та емоційно пронизливі відеорозповіді про свій досвід за рік повномасштабного вторгнення, розділений з досвідом і болем своєї країни. Важко говорити молоді із молоддю про смерть і страх, темряву, холод і лють. Але необхідно говорити з молоддю Європи про мужність, про потужну волю до перемоги, про любов до України і надію на її відновлення. Захід закінчився дискусіями у малих групах, які торкалися як питань навчання під час війни, так і обміну досвідом між студентами у виборі та перспективах професійного використання німецької мови в Україні та інших країнах Європи. Не вперше на міжнародних заходах доводиться чути, що закордонні колеги розуміють, можливо вперше, глибину того, що відбувається в Україні, коли чують про це голосом з України.  

IMG 3846IMG 3847IMG 3848

 

22 квітня 2023 року дослідники Університету Грінченка (завідувач Кафедри Германської Філології Русудан Махачашвілі та декан Факультету східних мов Іван Семеніст) були запрошені  до оргкомітету та виступили з пленарною доповіддю в роботі 5 Міжнародної конференції з комп’ютерних наук та технологій в освіті (CSTE 2023) за підтримки Науково-дослідного центру ШІ та STEM освіти Шаансійського педагогічного університету, Інженерно-дослідного центру цифрового навчання. Системні емпіричні дослідження,  спостереження та досвід проживання цифрових форматів освіти у безпрецедентних умовах військової агресії в Україні дозволяють на сьогоднішній момент говорити про виявлення якісно нових теоретико-прикладних моделей цифрової комунікації в парадигмі теорії катастроф. За можливість ділитися дослідженнями на світовому рівні під спокійним небом у прифронтовій зоні - уклінна подяка ЗСУ.

IMG 3834 IMG 3836

 

21 квітня 2023 року за запрошенням НТСА Університету Грінченка завідувач Кафедри Германської Філології Русудан Махачашвілі провела тренінг "Як написати проєктну заявку" у межах конференції "Дослідження молодих вчених від ідеї до реалізації". На заході були присутні до 30 фахівців з різних вищів України.

IMG 3837IMG 3838

 

21 березня 2023 року кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри германської філології Дана Радван прочитала лекцію «Kyivan Rus’, the people and their contacts» у рамках дисципліни «Історія Середніх віків» для студентів магістерської програми Веронського університету (м.Верона, Італія) 

 

11 березня 2023 року кандидат філологічних наук, старший викладач кафедри германської філології Дана Радван виступила з доповіддю на тему: «Some remarks on international contacts of Kyivan Rus’ in the 9th –11th centuries» на Міжнародній науковій конференції «XIV читання пам’яті професора П. Й. Каришковського» (м.Одеса, 10-12 березня 2023 р.), організованій Одеським національним університетом імені І. І. Мечникова

 

25 травня 2022 року викладачі кафедри германської філології — Тугай Олександра Миколаївна, доктор філософії з філології, старший викладач, та Городілова Тетяна Миколаївна, викладач і аспірантка 2-го курсу навчання, взяли участь у Міжнародній науково-практичній відеоконференції “AD ORBEM PER LINGUAS. ДО СВІТУ ЧЕРЕЗ МОВИ” у Київському національному лінгвістичному університеті на платформі Microsoft Teams. Олександра Тугай та Тетяна Городілова взяли також участь у роботі Пленарного засідання “Україна у транскультурному й мультимодальному світі”, Круглого столу “Філологічна трансдисциплінарність: від моно-до полідискурсивних практик” та приєдналися до роботи секції “Функціонування мовних одиниць: синхронні та діахронні студії” кафедри германської і фіно-угорської філології імені професора Г. Г. Почепцова факультету германської філології КНЛУ.

Олександра Тугай виступила із доповіддю на тему “Функціонування концесивних клауз в англійській мові: діахронний вимір”.

Тетяна Городілова виступила із доповіддю на тему “Граматикалізація німецького реченнєвого заперечення: розмитість і поступовість”.

У процесі оголошення доповідей учасники секції вели активну дискусію щодо актуальних аспектів синхронних та діахронних розвідок германських мов та підбили підсумки по завершенню роботи секції. Викладачі кафедри германської філології отримали чудовий досвід презентування власних досліджень на міжнародному рівні та збагатили свій науковий доробок досвідом провідних науковців, викладачів та студентів української та всесвітньої наукової спільноти в аспекті транскультурного, мультимодального, трансдисциплінарного мовного простору, а також функціонування мовних одиниць в синхронному та діахронному вимірах у германських мовах.

  т2 т1т4 т3


24 травня 2022 року відбувся онлайн відеоміст на тему «Теоретико-практичні питання української мови як іноземної для німецькомовних студентів-гуманітаріїв» із викладачами, науковцями та студентами Інституту славістики (Universität Leipzig) Лейпцизького університету та Інституту філології (КУБГ).

Із вітальним словом виступили Анна Гайдаш — доктор філологічних наук, доцент, завідувач кафедри германської філології Інституту філології КУБГ, фахівчиня із зарубіжної (англійської та американської) літератури та Анна Артвінська— доктор філологічних наук, професор, директор Інституту славістики Лейпцизького університету (Німеччина), директор Центру жіночих та гендерних досліджень Лейпцизького університету, фахівчиня з західно-слов’янської літератури.

Михайло Вінтонів та Олена Бровко виступили із презентаціями тонкощів навчання та вживання сучасної української мови та літератури. Студенти та гості відеомосту змогли детально ознайомитися із різними аспектами та труднощами у вживанні сучасної української мови (синтаксис (пунктуація), граматика, словотвір, вокабуляр), а також особливостями досліджень сучасної української літератури та літературної критики. Студенти та викладачі активно долучились до обговорення теоретичних та практичних питань дослідження, вивчення та вживання сучасної української мови та літератури!

Рисунок2 Рисунок4


Шановні викладачі, науковці, студенти!

Запрошуємо Вас долучитися до онлайн відеомосту «Теоретико-практичні питання української мови як іноземної для німецькомовних студентів-гуманітаріїв», який відбудеться 24 травня 2022 з 10.00 до 11.00 ранку на платформі Zoom та приурочений святкуванню Дня філолога в Україні.

Мета заходу: поділитися тонкощами сучасної української мови і літератури зі студентами Лейпцизького університету, які почали вивчати українську мову "з нуля", і сприяти розвитку спільних філологічних ініціатив студентства Інституту славістики (Universität Leipzig) та Інституту філології (КУБГ).

Наші спікери

Анна Артвінська, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту славістики Лейпцизького університету (Німеччина), директор Центру жіночих та гендерних досліджень Лейпцизького університету, фахівчиня з західно-слов’янської літератури (вітальне слово);

Михайло Вінтонів, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української мови, мовний експерт, фахівець з синтаксису (пунктуації) сучасної української мови, функційної граматики, прикладної (комп'ютерної) лінгвістики, соціолінгвістики;

Олена Бровко, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури, компаративістики і грінченкознавства, фахівчиня з теорії літератури, історії української літератури й літературної критики, методики навчання української літератури, методології літературознавчих досліджень, компаративістики.

 Цільова аудиторія: студенти, викладачі, адміністрація.

 Відповідальні за проведення заходу: Анна Гайдаш, завідувач кафедри германської філології.

Посилання для онлайн-участі: https://uni-leipzig.zoom.us/j/63583346226?pwd=VHE2cHhkbUZ1bk1DWEk2K3o0RDVpdz09

 Ідентифікатор конференції: 635 8334 6226

Код доступу: 254460

 Для участі в онлайн-мості необхідно до 19:00 год. 23 травня 2022 року зареєструватися тут.


Шановні викладачі, науковці, студенти!

Запрошуємо на зустріч з докторкою Оксаною Швайка, координатором проєктів Інформаційного центру DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) у Києві на тему «Навчання та дослідження для германістів», яка відбудеться онлайн 7 березня 2022 р. о 10.00 ранку на платформі Zoom.

Для участі в події треба заздалегідьзареєструватися за посиланням: https://zoom.us/meeting/register/tJYlce6spjwpHtYlMZdKatCyLCyVukJNrS9R 

Після реєстрації надійде підтвердження на вказану електрону пошту про приєднання до зустрічі.


Звіт про роботу англомовної секції Ідеологія versus Художність

в рамках щорічної конференції

«Літературний процес: межі толерантності» (8 жовтня 2021)

Виступили:

       Анна Гайдаш, доктор філологічних наук, доцент, завідувач кафедри германської філології, Київський університет імені Бориса Грінченка, з доповіддю The borders of tolerance in representations of academic faculty in Pratsyovyty’s plays 

           Ірина Яковенко, доцент кафедри лінгвістики та перекладу Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат філологічних наук, доцент, на тему «Hymn for the Black Terrific» by Kiki Petrosino as Poetic Response to Racism

        Ірина Качур, викладач кафедри іноземних мов Факультету права та міжнародних відносин Київського університету імені Бориса Грінченка з презентацією After the Apocalypse: the representations of in/tolerance in McCarthys The Road 

       Михайло Пилинський, викладач кафедри германської філології Київського університету імені Бориса Грінченка з промовою Political freedom in works of Borys Humeniuk 

          Юлія Остропальченко, старший викладач кафедри германської філології Київського університету імені Бориса Грінченка з повідомленням Feminist representation of tolerance in Wendy Wasserstein's drama

Учасники секції вели активну дискусію після оголошених доповідей та підбили підсумки по завершенню роботи секції. Тема конференції – межі толерантності у літературному процесі – є плідною не лише у численних репрезентаціях проаналізованих художніх текстів, а в повсякденному житті сучасної людини.


Захист PhD дисертації  

22 червня 2021 року о 13.00 на засіданні спеціалізованої вченої ради ДФ 26.133.015 Київського університету імені Бориса Грінченка відбувся захист PhD дисертації «Складне речення з дієсловами волевиявлення в ранньоновоанглійській мові: структурно-функціональний аспект» Тугай Олександри Миколаївни, викладача кафедри германської філології Київського університету імені Бориса Грінченка, на здобуття ступеня доктора філософії з філології за спеціальністю 035 Філологія (03 Гуманітарні науки). 


Захист PhD дисертації  

16 лютого 2021 року на засіданні спеціалізованої вченої ради ДФ 26.054.003 Київського національного лінгвістичного університету відбувся захист PhD дисертації «Неантропоморфне посередництво в англійських та українських казкових світах: лінгвосеміотичний аспект» Степаненко Катерини Василівни, викладача кафедри германської філології Київського університету імені Бориса Грінченка.


Захист докторської дисертації  

22 грудня 2020 року о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.39 Інституту філології Київського національного університету імені Тарас Шевченка відбувся захист дисертації «Дискурс старіння у драматургії США: проблемне поле, семантика, поетика»  Гайдаш Анни Владиславівни, завідувача кафедри германської філології Київського університету імені Бориса Грінченка, на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук зі спеціальності 10.01.04 –література зарубіжних країн. 


Захист кандидатської дисертації

25 серпня 2020 року о 14:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.053.26 у Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова відбувся захист дисертаційного дослідження Бобер Наталії Миколаївни на тему: Матричне профілювання семантики фразово – дієслівних емотивів у Британському національному корпусі (10.02.21 – структурна, прикладна та математична лінгвістика), на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук. 


Фаховий семінар "Лінгвістичні здобутки молодих науковців"

23 жовтня 2019 р. о 13.20 провідні викладачі (О.В.Шапочкіна) та аспіранти (О.М.Тугай, М.І.Гольцева, М.В.Тітаренко) кафедри германської філології виступили з результатами своїх наукових досліджень. Дякуємо доповідачам за цікаві презентації та бажаємо успіхів у захисті робіт!


Фестиваль науки!

В рамках роботи Фестивалю Науки 22 травня було проведено захід "Презентація результатів наукових досліджень викладачів кафедри германської філології", на якому заслухали виступи доцентів кафедри А.В.Гайдаш (тема доповіді: "Дискурс старіння у драматургічних текстах світової літератури") та І.А.Редьки. Присутні (у тому числі і майбутні науковці - студенти) активно підтримували плідну дискусію.

 


 Академічна мобільність викладачів кафедри германської філології

Доцент кафедри германської філології, кандидат філологічних наук А.В.Гайдаш з 14 по 18 травня 2018 р. провела 8 академічних годин лекцій у Русенському Університеті імені Ангела Канчева  (Болгарія) з дисципліни "The Essentials of Editing". Також у рамках академічної мобільності доцент А.В.Гайдаш презентувала Київський університет імені Бориса Грінченка та взяла активну участь у заході "Fifth Erasmus Week" (Інтернаціоналізація вищої освіти - можливості та виклики). Анна Владиславівна отримала відповідний сертифікат та звітувала на засіданні кафедри германської філології (22.05.2018) про результати участі у програмі академіної мобільності.


Керування студентською науковою діяльністю 

 

Вітаємо з перемогою у Всеукраїнському конкурсі студентстьких наукових робіт памяті віталія Кейса студенток Інституту філології та їх наукового керівника:

І МІСЦЕ – ЧЕРЕДНИЧОК ТЕТЯНА, студентка IV курсу Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, за роботу «Відтворення сенсорики в контексті поетики дому в українських перекладах малої прози Сандри Сіснерос» (науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент кафедри германської філології Гайдаш Анна Владиславівна).

ДИПЛОМ Центру українських студій ЧНУ імені Петра Могили: ПЄШКОВА ОЛЕКСАНДРА, студентка IV курсу Інституту філології Київського університету імені Бориса Грінченка, за роботу «Концептосфера оповідання Оксани Забужко «Дівчатка» в перекладацькому аспекті» (науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент кафедри германської філології Гайдаш Анна Владиславівна). 

Подяка Гайдаш